Kedi ve köpek aşı takvimi

Kedi ve Köpekler için Aşı Programı

Vet Center Veteriner Kliniği

Minik dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli olan aşılar haftalarca sürer. İlk aşılamadan sonra, aşıları, iç dış parazit uygulamalarını cep telefonunuza ve e-posta adresinize hatırlatma olarak gönderebiliriz.

Yavru kedi ve köpekler için belirli periyodlar ile yapılması gereken temel aşılar aşağıda belirtilmiştir.

Kedi ve Köpekler için Aşı Programı

Vet Center Veteriner Kliniği

Yavruların ve köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli olan aşılar haftalarca sürer. İlk aşılamadan sonra, cep telefonunuza aşıları, dahili ve harici parazit uygulamalarını ve e-posta adresinizi hatırlatma olarak gönderebiliriz.

Yavru kedi ve köpekler için belirli periyodlar ile yapılması gereken temel aşılar aşağıda belirtilmiştir.

Kediler için aşı takvimi

Kedilere aşı yapmak, kedinizin ve sizlerin sağlığı için çok önemlidir. Bir yavru kedi için yapılması gereken temel aşılar aşağıda belirtilmiştir.


1) Karma aşı: Kliniğimizde uygulanan Karma aşı, kedinizi chlamydia ve Rinotrahit, Calici, Panleukopenia (gençlik hastalığı) virüslerine karşı korur.

2) Kuduz aşısı: Kuduz virüsüne karşı korur.

3) Lösemi aşısı: Kedi lösemisine karşı bir aşıdır.

Kediler için aşılama programı, kedinin cinsine ve özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Kliniğimizde, bir kedinin aşılama programı aşağıdaki şekilde uygulanır:

Kedi 6-7 haftalık iken, İlk olarak, iç ve dış paraziter uygulamaları yapılır. Parazitler kedinizin bağışıklık sistemini baskıladığından, parazit tedavisi, kedinin bağışıklık sistemi güçlendirir.

İlk yavru kedi aşılarında, aşıların tam bir korunma sağlaması için Karma ve Lösemi aşılarının 3 hafta sonra tekrarlanması (2. Karma aşısı ve 2. Lösemi) önemlidir. İlk aşılamadan bir yıl sonra, bu aşılar kedinize tek bir doz olarak uygulanacaktır. Bu programa ek olarak, Vet Center Veteriner Kliniğinde ayrıca Mantar aşıları uygulanır. Bu aşıların dışarı ile teması olan kedilerde yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 


Kedi Aşı Programı

Kedi Aşı Programı
6 ve 7. hafta iç/dış parazit uygulaması yapılır.
8. haftada İlk karma aşısı uygulanır.
9. haftada Lösemi aşısı uygulanır ve iç parazit tedavisi tekrarlanır.
10. haftada Kuduz aşısı yapılır. 10. haftadan önce kliniğimizde kuduz aşısı yapılmamaktadır.
11. haftada 2. Karma aşısı yapılır.
12. haftada 2. Lösemi aşısı yapılır.

Köpekler için aşı takvimi

Köpek için yapılması gereken temel aşılar aşağıda belirtilmiştir.


1) Puppy DP : Anneden erken ayrılan yavrulara uygulanan aşıdır. Kliniğimizdeki karma aşı, köpeğinizi Canine Parvovirus ve Canin Distemper'e (köpek gençlik hastalığı) karşı korur.

2) Karma aşı : 5 farklı virüse karşı koruma sağlayan aşıdır. Bunlar;

a) Parvovirus : Kusma, ishal, kanlı dışkı ile karakterize olan ölümcül bir hastalıktır.

b) Köpek gençlik hastalığı (Distemper) : Solunum, sindirim, sinir sistemine etki eden, yavrularda yüksek ölüm oranına sahip, bulaşıcı viral bir hastalıktır.

c) Adenovirus : Tip 2 Hastalık solunum sisteminde daha sık görülür. Enfeksiyöz Trakeobronşit veya Kennel Cough, (köpek kuru öksürük hastalığı) sebeplerinden biridir.

d) Parainfluenza : Üst solunum yollarına etki eden, öksürüğe sebep olan bir virüstür.

e) Leptospira Canicola : Kanlı ishal, sarılık ve böbrek yetmezliğine neden olan bakteriyel bir hastalıktır.

3) Bronşin, KC aşısı : Kennel Cough-Dog pertussis olarak bilinen Enfeksiyon Bordetella bronchiseptica bakterileri, üst solunum yollarında enfeksiyona, kronik öksürüğe sebep olan bulaşıcı hastalıkları önleyici bir aşıdır. Uygulama 2 şekilde yapılır. Enjeksiyon ile deri altından uygulandığında 3 hafta sonra tekrarlanmalıdır (yavru köpekler için). KC aşısı burun boşluğuna uygulandığında, tekrarlanması gerekli değildir.

4) Corona aşısı : Anoreksi, kanlı ishal ve kusmaya neden olan viral bir hastalığa karşı korur.

5) Lyme aşısı : Borrelia burgdorferi, B. Garinii, B. Afzelii türleri hastalığın etken maddeleridir. (Spiroket). Lyme hastalığı, insanlara bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalık Ixodes cinsinin keneleri ile bulaşır. Eklemlerdeki ateş ve ağrı şikayeti ile başlayan hastalık poliartritis ile kendini gösterir. Hastalık vücudun birçok sisteminde etkilidir.

6) Kuduz aşısı : Kuduz virüsüne karşı koruyan bir aşıdır.
Köpeğin sindirim sisteminde bulunan kıl kurdu, kancalı kurtları (helmint) önlemek için iç parazit tedavisi, bit, pire, kene gibi dış parazitleri önlemek amacıyla dış parazit tedavisi uygulanır.

Yukarıda belirtilen aşıların belirli bir program dahilinde uygulanması, köpeğinizin hastalıklara karşı direncini arttırır. Karma, Corona ve Lyme Bronşin aşılarının, 1. doz uygulamalarından 3 hafta sonra 2. dozlarının yapılması önemlidir. Bu uygulamadan bir yıl sonra tek bir doz halinde aşılar tekrarlanacaktır.

 


Köpek Aşı Programı

Köpek Aşı Programı
6. haftada. Puppy DP
7. haftada. iç/dış parazit uygulamaları
8. haftada 1. Karma aşısı
9. haftada Bronşin-KC aşısı ile iç/dış parazit uygulaması tekrarı yapılır.
10. haftada 1. Corona aşısı
11. haftada 2. Karma aşısı
12. haftada 2. Bronşin aşısı
13. haftada 2. Corona aşısı
14. haftada 1. Lyme aşısı
15. haftada Kuduz aşısı
16. haftada 2. Lyme aşısı

Bu programa ek olarak, Veteriner Kliniğmizde Mantar aşıları da bulunmaktadır.

Teşhis , Tedavi , Operasyon
Laboratuvar & Röntgen

Vet Center Veteriner Kliniği

Kliniğimizde muayene, teşhis, tedavi, laboratuar operasyon, röntgen, ağız ve diş sağlığı bakımı hizmetleri verilmektedir.